ریاست څارنوالی استیناف عسکری ولایات

کابل کي د نظم راوستلو او جرمونو د مخنیوي په موخه کمپاین پیلېږي

د کابل د عسکري څارنوالۍ په وړاندیز، د افغانستان د جمهوري ریاست په حکم او د امنیت شورا او اعلی سرقوماندان په پرېکړې سره په کابل کې د نظم راوستلو او بېلابېلو جرمونو د مخنيوي په موخه کمپاین پیلېږي.

د دغه کمپاین د پيل په موخه په جوړه شوې غونډه کې چې د روان کال د لیندۍ پر ۲۱ په کابل کارنېزیون کې جوړه شوې وه، د کابل د عسکري څارنوالۍ رییس محمد نواب احمدزي وویل، چې د نوموړي کمپاین موخه په کابل کې د امنیت، نظم راوستلو او د جرمونو مخنیوی دی، چي خلک یې له ګڼو ستونزو سره مخ کړي دي.

د احمدزي په وینا، د دغه کمپاین په ترڅ کې به هغه وسلې چي قانوني جواز نه لري او تر څنګ يې هغه ملکي وګړي چې له دولتي یونیفورم څخه استفاده کوي، په ګوته شي او قانوني چلند به ورسره وشي. نوموړي وویل، چې دا کسان په ښار کې د بې نظمۍ او د غیر قانوني کړنو لامل شوي دي.

ښاغلي احمدزي تورې ښيښې لرونکي وسایط د امنیت پر وړاندې یوه ننګونه وبلله او زیاته يې کړه: «مجرمان له همدغو وسایطو څخه په استفادې سره کابل ښار ته چاودېدونکي توکي راننباسي او اوس موږ د یادې ستونزې د حل په موخه د ورته وسایطو د مخنیوي کمپاین پيلوو.»

 

نوموړی کمپاین به د کابل په لسو مهمو سیمو پامیر سینما، ودان څلور لارې، محمود خان پل، بنایي، عبدالحق څلور لارې، ملي بس څلور لارې، قلعه نجارا، لوگر تیلو ټانک، پکتیا کوټ او څرخي پله کې پيلېږي.


جلسۀ هماهنگی میان څارنوالی عکسری ولایت کابل، څارنوالی استیناف زون جنوب کابل و حوزه های مربوط

این نشست با حضور رئیسان و برخی از کارکنان څارنوالی عسکری ولایت کابل و څارنوالی استیناف زون جنوب این ولایت و مسؤولان حوزه های مربوط از سوی څارنوالی عسکری ولایت کابل، روز سه شنبه هفتم قوس سال روان خورشیدی برگزار شد.

دگروال محمد نواب احمد زی رئیس څارنوالی عسکری ولایت کابل در این نشست در مورد هماهنگی بیشتر څارنوالی زون جنوب کابل با حوزه های مربوط و حل مشکلات موجود مبنی بر استفادۀ غیر قانونی اسلحه از سوی برخی از افراد سخن گفت.

جلسۀ هماهنگی میان څارنوالی عکسری ولایت کابل، څارنوالی استیناف زون جنوب کابل و حوزه های مربوط

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آقای احمدزی افزود: "استفادۀ اسحله بدون جواز و غیر قانونی و استفاده از وسایط شیشه سیاه از سوی برخی از افراد، تهدید جدی برای امنیت شهر کابل است."

به گفتۀ آقای احمد زی اکثر جرایم سازمان یافته یی که امنیت شهر کابل را با خطر مواجه ساخته و سبب نا آرامی مردم شد است، ناشی از همین مسأله می باشد.

وی همچنان علاوه کرد که اعمار بلند منزل ها به گونۀ غیر قانونی و غیر معیاری حوزه های شهر کابل را به مشکل مواجه کرده است.

بر بنیاد گفته های رئیس څارنوالی عکسری ولایت کابل، از کار ساخت اکثر این بلند منزل ها جلوگیری شده است؛ اما کار تعدادی از آن ها که مربوط به افراد زورمند، هنوز هم ادامه دارد.

وجود دروازه های غیر مجاز که امنیت شهر کابل را همواره تهدید کرده است از این طریق وسایط بدون تلاشی و به گونۀ غیر قانوی وارد شهر کابل می شود از موارد دیگری بود که آقای احمد زی از آن یاد آوردی کرد.

وی در این مورد گفت: " جلوگیری از این مسایل کار پولیس است و څارنوالی نیز از اجراآت قانونی پولیس حمایت می کند و عملاً در کنار آنان با جدیت و قاطعیت ایستاد خواهد بود."

او همچنان افزود که پلان های عملی در این رابطه گرفته شده است و څارنوالی در کنار گارنیزیون کابل از این مسایل جداً جلوگیری خواهند کرد.

رئیس څارنوالی عکسری ولایت کابل، بر کیفیت و وضعیت معیشتی پوسته های امنیتی پولیس تأکید کرد و افزود که این مسأله به گونۀ جدی پیگیری می شود. گشت و گذار گزمه های شبانۀ شهری از موارد مهم دیگری بود که در مورد آن سخن گفته شد.

از سوی دیگر نجیب الله عزیزی رئیس څارنوالی استیناف زون جنوب کابل راه حل مشکلات را در پذیرفتن آن می داند. به باور آقای عزیزی تا زمانی که مسؤولان بخش های مختلف دولتی مشکلات و اشتباهات خویش را نپذیرند و خود بر حل آن اقدام نکنند، راه به جایی نخواهیم برد.

وی با اشاره به پولیس و څارنوال گفت: " شما در اجراآت خویش به هیچ زورمندی نباید اجازه بدهید که از چنگ قانون فرار کند."

رئیس څارنوالی زون جنوب کابل افزود که نباید تسلیم خواسته های غیر قانونی هیچ زورمندی شوید؛ بلکه باید در صورت مواجه شدن با این گونه موضوعات، مسؤولان دست بالا را در جریان قرار دهید. آقای عزیزی افزود که پولیس در زمان اجراآت نباید با هیچ متهمی با خشونت رفتار کند.

به گفتۀ آقای عزیزی، اظهاراتی که به زور از متهم به دست می آید، قانونی نبوده و قابل قبول هیچ محکمه یی نیز نمی باشد.وی همچنان افزود که تحقیقات از متهم و ترتیب دوسیه باید در میعاد معین قانونی تکمیل شده و به څارنوالی تحویل شود.وی در اخیر علاه کرد که پولیس و څارنوال باید به مثابۀ همسنگر و همکار برای تحقیق، تعقیب و کشف جرایم و تأمین عدالت و حاکمیت قانون با هم به پیش بروند.

از سوی دیگر راشد هوتک آمر تحقیق څارنوالی زون جنوب نیز بر همکاری و هماهنگی مسؤولان کشفی و امنیتی با څارنوالان تأکید کرد.

 

در همین حال مل پاسوال عبدالرقیب حمیدی مدیر عمومی تیم تحقیقاتی ریاست تحقیقات جنایی کابل نیز در رابطه به مشکلات موجود صحبت کرد. وی افزود که با وجود حجم بیش از حد کار، تلاش می کنند تا مشکلات موجود را به بهترین شکل ممکن رفع کرده و همکاری آنان با څارنوالی نیز بیشتر از پیش از بهتر شود.


بازدید رییس څارنوالی عسکری ولایت کابل از نظارت خانۀ قوماندانی امنیۀ این ولایت

دگروال محمد نواب احمدزی رییس څارنوالی عسکری ولایت کابل، روز دوشنبه هفتم قوس سال روان خورشیدی از نظارت خانۀ قوماندانی امنیۀ ولایت کابل بازدید کردند.

دگروال محمد نواب احمدزی رییس څارنوالی عسکری ولایت کابل با تمام توقیف شده گان در مورد مشکلات شان از نزدیک صحبت و گفتگو کرد.

آقای احمدزی پس از شنیدن پیشنهاد های توقیف شده گان به آنان وعده سپرد که در کمترین زمان ممکن، مشکلات موجود حل خواهد شد.

در همین حال توقیف شده گان از برخورد مسؤولان نظارت خانه ابراز خوشنودی کرده افزودند که در این اواخر وضعیت معیشتی شان، بیشتر از پیش بهبود یافته و در نظافت و کیفیت غذا، تغییرات قابل قبولی رونما شده است.

این در حالی است که آقای احمدزی چندین کمیتۀ را تشکیل داده است تا از حوزه های امنیتی کابل بازدید و از کیفیت غذا، چگونگی پوسته های امنیتی و زندگی معیشتی عساکر این حوزه ها، نظارت  کنند.


جلسه هماهنگی میان څارنوالی عسکری ولایت کابل و څارنوالی استیناف زون غرب برگزار شد

این جلسه میان څارنوالی عسکری ولایت کابل و څارنوالی استیناف زون غرب و مسوولان مراکز کشفی این زون به تاریخ ۲۳ میزان سال روان خورشیدی راه اندازی شد.

در این نشست دگروال محمد نواب احمدزی رییس څارنوالی عسکری ولایت کابل، پروین رحیمی رییس څارنوالی زون جنوب و آمران حوزه های این زون اشتراک کرده بودند.

دگروال محمد نواب احمدزی در کنار ارایه گزارش اجراآت یک ماه څارنوالی عکسری، پیرامون مشکلات و نیازمندی های این اداره با آمران و مسوولان حوزه های غرب کابل به گونه مفصل بحث کرد.

در این نشست پروین رحیمی رییس څارنوالی استیناف زون غرب با اظهار خرسندی افزود که این نشست یک گام مثبت در راستای اتحاد و حل مشکلات میباشد.

نامبرده گفت:" آمران حوزه ها و پولیس باید با مجرمان درست رفتار کنند؛ زیرا در جامعه از آنان به حیث یک ناجی انتظار می رود."

در همین حال آقای احمدزی رییس څارنوالی عسکری ولایت کابل برای حل مشکلات موجود، وعده هرنوع همکاری را داد.