معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری

زنده گی نامه مختصر وحیدالدین ؛ ارغون مرستیال لوی څارنوالی درامورمالی اداری 

  وحیدالدین؛ ارغون در 9 میزان 1353 خورشیدی برابربا 27 سپتامبر 1974 میلادی؛ در ولایت بدخشان دیده به جهان  گشوده؛ تحصیلات دوره ابتدایی را در مکتب محل دوره ثانوی در  1372 هجری شمسی درلیسه عالی کوکچه ولایت  بدخشان  به درجه عالی به اتمام رساند. بعد از سپری نمودن امتحان کانکور در 1375 شامل پوهنحی حقوق وعلوم سیاسی پوهنتون کابل  شد. در 1378 از رشته اداری و دپلوماسی از پوهنحی حقوق وعلوم سیاسی پوهنتون کابل فارغ گردید.

انجام اموررسمی :

  مدت دوسال در موقف ارشد ریاست معارف شهرکابل کار نموده؛ از1382 تا 1386 به صفت آمرعمومی عدالت انتقالی  حوزه  شمال شرق کارنمود . در1386 به حیث رئیس کمیسیون حقوق  بشردرولایت بدخشان تعیین و  تا 1392 به این  وظیفه ادامه داد . در جوزای 1392 مطابق به فرمان رئیس جمهور وقت کشور جلالتماب حامد کرزی  به صفت کمیشنر کمیسیون حقوق  بشر برای پنج سال تعیین گردید . درطی سیزده سال ماموریت در این اداره درعرصه های نظارت ؛ حمایت وانکشاف حقوق بشرفعالیت نموده است.

 اخیرآ براساس حکم شماره 1549مورخ 20/ 5 / 1395ریئس جمهور اسلامی افغانستان به حیث مرستیال مالی و اداری لوی څارنوالی تعیین گردیده؛

کارهای علمی: وحیدالدین؛ ارغون مقالات متعددی پیرامون موضوعات  حقوق بشر، عدالت انتقالی، حقوق زنان، مانند این نوشته است، که بعضی از آن ها  به چاپ رسیده و یا در کنفرانس  های ملی ارائه گردیده است. او همچنان تجربه های خوبی در راه اندازی و گرداننده گی سیمینار ها ، کنفرانس ها و کارگاه ها را دارا می باشد ، موصوف در مدت کارخود به اخذ  تقدیر  نامه  و تحسین نامه های زیادی از آدرس پارلمان و نهادهای مدنی نیز مفتخرگردیده است.

موصوف شخصیت ملی و مستقل است .که افتخارحضور در لویه جرگه عنعنوی صلح ؛ و لویه جرگه عنعنوی موضوع "قراردادامنیتی افغانستان و امریکا" دارد.

 بربنیاد تشکیلات اداره لوی څارنوالی، ریاست های منابع بشری ، مالی اداری،  پلان و ارتباط خارجه؛ اطلاعات وارتباط عامه؛ و انستیتوت آموزش های مسلکی زیرنظر آقای ارغون در  لوی څارنوالی کار می کنند.                                             

فعالیت های مدنی واجتماعی :

منشی شورای اجتماعی مردم ولسوالی خاش مقیم کابل

عضوفدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان

منشی عمومی انجمن حمایت از حقوق جوانان

موسس موزیم یاد بود قربانیان جنگ درولایت بدخشان

عضو شورای نویسندگان ماهنامه حقوق بشرافغانستان

اشتراک درکنفرانس های  بین المللی :

اشتراک در، ده ها کنفرانس و سیمینارهای ملی وبین المللی درکشورهای آلمان ؛اطریش ؛ دنمارک ،سریلانکا؛ اندونیزیا؛ آذربایجان ، قزاقستان , قرغیزستان؛ تاجکستان ، ترکمنستان امارات متحده عربی،  دوبی،  ابوظبی ، درزمینه های موضوعات ؛حاکمیت قانون، حکومت داری خوب  رهبری ومدیریت میکانیزم جبران خساره قربانیا ن ، مبارزه با تروریزم بین المللی ، حقوق اساسی ؛ حقوق فامیل ؛ نصاب تعلیمی درافغانستان ومقایسه آن با نصاب تعلیمی کشورهای همسایه وجهان 

تالیفات:

تحقیق علمی؛ اثرمونوگراف تحت عنوان "جایگاه دموکراسی دراسلام " برای دفاعیه دیپلوم دوره لیسانس

- معاونیت درتطبیق پروسه مشوره ملی دررابطه به جنایات جنگی وجنایات ضد بشری گذشته درولایت های حوزه شمال شرق

-  معاونیت درتهیه وتالیف راپورتحقیقی کمیسیون مستقل حقوق بشر تحت عنوان ( تآثیرپولیس محلی ونیروهای مسلح غیرمسئوول برانتخابات ریاست جهموری وشورای ولایتی1393

- معاونیت درتدوین پلان برنامه استراتژیک پنج ساله کمیسیون حقوق بشرافغانستان

- معاونیت درتهیه وتالیف راپوروضعیت محلات سلب آزادی درافغانستان 1393

- معاونیت روی تدوین مسئوده قانون جبران خساره درافغانستان

- معاونیت در بازنگری قانون تشکیل وصلاحیت لوی څارنوالی


 گفت و شنودی با وحیدالدین ارغون معاون لوی‌څارنوال در امور مالی و اداری:  

کارکردها و دست‌آوردها

تأمین عدالت و تطبیق قانون از اهداف اساسی لوی څارنوالی است. هیأت رهبری لوی څارنوالی تلاش دارد که با  آوردن اصلاحات بنیادی در این اداره، مبارزه با فساد اداری و خشونت علیه زنان، خدمت‌گزار مردم افغانستان باشد.

 این روند با گماشتن افراد کارفهم در بست‌های کلیدی لوی څارنوالی آغاز و تا پایین ترین بست‌های این اداره، ادامه خواهد یافت. این مهم به منظور تبدیل کردن لوی څارنوالی به یک ادارۀ خدمت‌گزار برای شهروندان، ظرفیت سازی و ظرفیت افزایی تمام کارکنان آن پیگیری می‌شود.

در گفت و شنودی که با وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری، انجام شده است، از دست‌آوردها و کارکردهای این معاونت، یادآوری خواهد شد.

پرسش: اصلاحات در ساختار لوی څارنوالی، یکی از اولویت‌های کاری این اداره است. از زمانی که شما عهده‌دار این سِمت شده اید، این روند به کجا رسیده است؟

پاسخ: تشکر از شما.

در مدتی که من در این سمت کار می‌کنم، تغییرات زیادی در سطوح مختلف به وجود آمده است. به گونۀ نمونه، به مواردی اشاره می کنم. افرادی که دانش آموختۀ رشته‌های حقوق و شرعیات بودند و در بخش‌های اداری کار می‌کردند، با درنظر داشت مفاد قانون تشکیل و صلاحیت‌های لوی څارنوالی، به بخش‌های مسلکی تبدیل شدند. در همین حال، رؤسای څارنوالی‌های استیناف در مرکز و ولایات، همواره در حال تغییر و تبدیل هستند و هدف از این کار ارایۀ خدمات بهتر برای شهروندان است.

جوان سازی اداره، یکی دیگر از هداف اساسی هیأت رهبری لوی څارنوالی است. از همین رو، ما برخی از څارنوالانی که اسناد بکلوریا داشتند و مدت پنج سال از دورۀ کاری شان باقی مانده بود را به تقاعد پر منفعت سوق کرده و به جای آنان افراد جوان و با ظرفیت را جذب کرده ایم. همین‌طور هر سال حدود 60 تن از فارغان رشته‌های حقوق و شرعیات را که در بخش‌های اداری کار می‌کنند، به خاطر ارتقای ظرفیت و آموختن کارهای مسلکی، به مرکز ملی آموزش حقوقی پوهنتون کابل برای سپری کردن دورۀ کارآموزی(ستاژ) معرفی می‌کنیم. همچنان توانسته ایم، برخی از کارکنان بخش‌های اداری و څارنوالان را برای برنامه‌های دورۀ لیسانس و ماستری در داخل و خارج از کشور بفرستیم و این روند ادامه دارد.

در همین چند روز گذشته، از میان 242 تن از بانوان کارآموز از سراسر افغانستان، 9۳ تن از آنان که کارهای مسلکی را در لوی څارنوالی فرا گرفته بودند، به عنوان څارنوال استخدام شدند و هرکدام در ولایت‌های مربوط شان کار خواهند کرد. 

در بخش‌های اداری نیز کارهای بنیادی انجام شده است و قرار است در آیندۀ نزدیک تمام کارکنان بخش‌های اداری شامل سیستم جدید رتب و معاش شوند. همچنان در اکثر آمریت‌های کلیدی لوی څارنوالی، افراد شایسته و با تجربه از طریق برنامۀ ارتقای ظرفیت مبتنی بر نتایج( CBR) استخدام شده اند. ما نمی‌خواهیم که اصلاحات در لوی څارنوالی یک موج گذرا باشد و کار دوباره به روال گذشته بازگردد؛ بلکه باید این روند همین گونه به پیش برود.

پرسش: برنامه‌های عمدۀ معاونت لوی څارنوالی در امور مالی و اداری، برای بهبود خدمات در دورۀ کاری شما چه بوده است؟

پاسخ: یکی از کارهای مهمی که در راستای بهبود خدمات انجام شده است، ارتقای آمریت خدمات به ریاست است. این ریاست با یک تشکیل مناسب و با درنظرداشت ضرورت‌های موجود، شروع به کار کرده است. از سوی دیگر مرکز پذیرش در لوی څارنوالی به منظور جلوگیری از کندکاری‌ها، ایجاد شده است. در این مرکز از تمام بخش‌‌های مسلکی و اداری لوی څارنوالی، یک نماینده حضور داشته و کار مردم را به وقت و زمان معین و بدون ضیاع وقت انجام خواهند داد.

برنامه‌های مختلف کوتاه مدت و دراز مدت آموزشی، به منظور ارتقای ظرفیت و ارایۀ بهتر خدمات، برای کارکنان بخش‌های اداری نیز راه اندازی شده است.

تغییرات و تبدیلات در سطح رهبری ریاست‌های مسلکی واداری در مرکز و ولایات، ایجاد ریاست‌های جدید، انکشاف تشکیلات با درنظرداشت نیازهای موجود، آگاهی دهی به موقع از کارکردهای لوی څارنوالی، مدغم سازی ساختارهای موازی، در نظر گرفتن تعهد، تجربۀ کاری، ظرفیت و رعایت جندر در روند استخدام، از کارهای اساسی دیگر در این راستا بوده است. همچنان این معاونت ده‌ها طرزالعمل و مقرره‌های کاری را به خاطر تسریع و بهبود روند کاری، تدوین کرده است. ما تلاش می‌کنیم  که در راستای ارایۀ بهتر خدمات موفق عمل کرده، رضایت و اعتماد شهروندان را نیز با خود داشته باشیم.

پرسش: شایسته سالاری در جذب کارکن از شعارهای رهبری لوی څارنوالی می‌باشد. از زمان آمدن شما در این اداره، این روند تا چه حدی موفق بوده است؟

پاسخ: طوری که یاد آور شدم، شایسته سالاری و ظرفیت افزایی، یکی از شعارهای اساسی هیأت رهبری لوی څارنوالی است. در این اواخر څارنوالان نیز از طریق رقابت آزاد با در نظرداشت ظرفیت، توانایی و تعهد استخدام می‌شوند. با تغییرات و تبدیلاتی که در سال‌های پسین در لوی څارنوالی انجام شده، این اداره را به یک ادارۀ پاسخ‌گو تبدیل کرده است. این مسأله نمایان‌گر شایسته‌گی افراد گماشته شده در بست‌های مختلف اداره است. ما در استخدام افراد هیچ مسأله‌یی را بیشتر از ظرفیت، شایسته‌گی، تعهد مسلکی و پیشینۀ کاری خوب، ارجهیت نمی‌دهیم. اصلاحات و تغییرات به وجود آمده در راستای عرضۀ خدمات برای شهروندان، نمایانگر اصل شایسته سالاری ما در استخدام می‌باشد.

پرسش: مسألۀ مهم دیگر برای پیشبرد درست برنامه‌ها در هر اداره، بودجه می‌باشد. بودجۀ لوی څارنوالی در کدام سطح است؟

پاسخ: لوی څارنوالی در دو سال اخیر توانسته در مصرف بودجه یکی از اداره‌های پیشتاز باشد و این مسأله سبب شده است که هم بودجۀ کافی در اختیار ما قرار داده شود و هم 400 بست دیگر در تشکیل لوی څارنوالی اضافه و منظور گردد. ما در سال 1395 با مصرف 87 درصد بودجه و در سال 1396 با مصرف کردن 90.5 درصد بودجۀ عادی و انکشافی، جایگاه قابل قبولی را در میان اداره‌های دولتی کسب کرده ایم. همچنان تنخواه(معاش) څارنوالان نیز افزایش یافته و برای کارکنان بخش‌های اداری، نظر به حجم کاری شان اضافه کاری نیز برای شان در نظر گرفته شده است. از سویی هم در پلان سال مالی 1397خورشیدی نیز بودجۀ کافی به این اداره اختصاص داده شده است.

در همین حال، با طرح برنامه‌ها، تلاش‌ها و رایزنی‌های بسیار با مسؤولان بانک جهانی، توانستیم برای عملی سازی برنامه های انکشافی، ارتقای ظرفیت، تجهیز و بازسازی دفاتر کاری، حمایت مالی آنان را در این زمینه جلب کنیم.  

پرسش: کارهای زیادی در راستای ساخت زیر بناها در لوی څارنوالی صورت گرفته است؛ اما طوری که شما نیز می‌دانید، هنوز هم څارنوالی های بعضی از ولایات و ولسوالی‌ها ساختمان ندارند. برنامۀ شما در این زمینه چیست؟

پاسخ: در سال‌های پسین ما تلاش‌ جدی کردیم تا ساختمان یا دفاتر کاری مستقل در مرکز و ولایات برای بخش‌های مختلف لوی څارنوالی اعمار کنیم. در حال حاضر لوی څارنوالی در 17 ولایت ساختمان مستقل و در 11 ولایت تعمیر مشترک با ریاست عدلیه و محاکم استیناف دارد. در پنج ولایت دیگر نیز هم اکنون کار روی اعمار ساختمان برای څارنوالی‌های استیناف جریان دارد. مرکز پذیرش نیز تکمیل شده و در چند روز آینده به بهره برداری سپرده می‌شود. همچنان لوی څارنوالی در 17 ولسوالی تعمیر مستقل و در پنج ولسوالی تعمیر مشترک دارد و در 58 ولسوالی دیگر دارای ملکیت است که به زودی، ساختمان آن اعمار خواهد شد. کار ساخت تعمیر کنفرانس‌های لوی څارنوالی در تعمیر این اداره واقع دارالامان نیز در حال جریان است

افزون بر موارد یاد شده، در پلان انکشافی سال 1397 این اداره، برای چند ولایت و ولسوالی اعمار ساختمان در نظرگرفته شده است که در همکاری با وزارت امور شهرسازی و مسکن، اعمار خواهد شد.

پرسش: یکی از لازمه‌های عرضۀ خدمات خوب، مجهز بودن دفاتر به لحاظ تخنیکی و سایط حمل و نقل است. آیا تجهیزات کافی در اختیار کارکنان لوی څارنوالی قرار دارد؟

پاسخ: معاونت مالی و اداری به منظور انجام درست کار در این اداره، برای  کارکنان بخش‌های مسلکی و اداری لوی څارنوالی، تجهیزات دفتری و تکنالوژی فراهم ساخته است. این تجهیزات مشمول نصب و فعال سازی حاضری برقی، کمپیوتر، پرنتر، دستگاه ذخیرۀ برق، دستگاه سردکن(Air-condition)، موبل و فرنیچر و دیگر وسایل لازم می‌باشد. در همین حال به خاطر تسریع و سهولت در روند کاری اداره، دفاتر څارنوالی در مرکز و بعضی از ولایات با انترنت مجهز شده است.

در بخش‌ حمل و نقل(ترانسپورت)، لوی څارنوالی 106 عراده موتر مختلف‌النوع  را برای دفاتر مرکزی در اختیار دارد. از این میان 22 عراده کرولای مدل 2017 و سه عراده هایلکس مدل 2014 را سال پار خریداری کرد. این اداره در هر ولایت در حدود سه عراده موتر برای بخش‌های مختلف لوی څارنوالی در اختیار دارد که تا حدی از مشکلات همکاران ما در ولایات را حل کرده است.

 لوی څارنوالی در نظر دارد تا در سال مالی 1397 خورشیدی، 17 عراده موتر  مشمول دو عراده امبولانس را برای این اداره خریداری کند.

پرسش: هیأت رهبری لوی څارنوالی همواره بر برچیدن فساد اداری از این اداره تأکید می‌کند. دستآوردهای شما در این راستا چیست؟

پاسخ: طوری که شما آگاهی دارید، یکی از اولویت‌های هیأت رهبری لوی څارنوالی مبارزه با فساد اداری است. رهبری این اداره همواره تأکید می‌کند که "تحمل لوی څارنوالی در برابر فساد اداری صفر است." به همین منظور یکی از اقدامات جدی ما در راستای مبارزه با فساد اداری و از میان برداشتن آن، ایجاد " مرکز عدلی-قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری" است. با ایجاد این مرکز بسیاری از افرادی که متهم به فساد اداری بوده، مورد محاکمه قرار گرفته اند. در نتیجۀ اجراآت این مرکز و به محاکمه کشانیدن این افراد، میلیون‌ها دالر و افغانی نیز دوباره به حساب دولت واریز شده است.

ما مبارزه با فساد اداری را از خود شروع کردیم. طوری که مردم افغانستان شاهد هستند، در نخستین جلسۀ قضایی در مرکز عدلی-قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، یک تن از کارکنان بلند رتبۀ" لوی څارنوالی" محاکمه شد. در عین حال، چندین تن از څارنوالانی که در پیوند به قضایایی فساد اداری دستگیر شده بودند، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده اند.

پرسش: آگاهی دهی عامه نیز یکی از کارهای موثر هر اداره به حساب می‌آید. در این راستا، چه کارهایی در لوی څارنوالی انجام شده است؟

پاسخ: در راستای آگاهی دهی نیز کارهای زیادی انجام شده است. ریاست مشخصی زیر نام" اطلاعات و ارتباط عامه" در تشکیل همین معاونت در این راستا کار می‌کند. در دو سال گذشته پنج کنفرانس ملی با اشتراک مسؤولان ردۀ نخست دولتی و مسؤولان نهاد‌های خارجی‌، برگزارشده است. دو کنفرانس تحت عنوان چهارمین و پنجمین کنفرانس سراسری څارنوالان افغانستان، یک کنفرانس زیر عنوان کنفرانس عدالت، حکومت داری خوب و انکشاف پایدار، کنفرانس دیگر زیر عنوان کنفرانس مبارزه با فساد اداری در سکتور دفاعی و امنیتی افغانستان و آخرین کنفرانس در هفته‌های اخیر، زیر عنوان کنفرانس ملی مبارزه با خشونت علیه زنان، در همکاری با معاونت لوی څارنوالی در امور مبارزه با خشونت علیه زنان و رسیده‌گی به تخلفات اطفال، راه اندازی شد.

هر از گاهی نشست‌‌های خبری از طریق مرکز رسانه‌های حکومت با اشتراک شخص لوی څارنوال و برخی از مسؤولان بلند پایۀ این اداره، برنامه‌های گزارش‌دهی از کارکرد څارنوالی‌های استیناف در ولایات برای مردم و بعضی برنامه‌های دیگر در همکاری با نهاد‌های دیگر دولتی، به منظور برجسته ساختن نقش زنان در این نهاد‌ها و از میان برداشتن تبعیض جنسیتی نیز راه اندازی می‌شود.

همچنان برای آگاهی مراجعه کننده‌گان لوی څارنوالی، بعضی از شعارها در مورد مبارزه با فساد اداری، مبارزه با خشونت علیه زنان و مواد قوانین مختلف افغانستان، روی دیوارهای این اداره نوشته شده است.

از سوی دیگر اجراآت و کارکردهای بخش‌های مختلف لوی څارنوالی در مرکز و ولایات، از طریق وب سایت، صفحۀ فیسبوک لوی څارنوالی و جریدۀ څارنوال، همواره به نشر می‌رسد.

انتظار می‌رود که روند رو به بهبود کنونی، با گذشت هر روز پخته تر و گسترده تر شود. با اطمینان می‌توانم بگویم که همه بخش‌های لوی څارنوالی در مرکز و ولایات، شاهد حیات تازه این اداره و آمادۀ پاسخ گویی، به خواسته‌های مردم افغانستان می‌باشند.

در اخیر یک بار دیگر تأکید می‌کنم که ما در راستای تطبیق قانون و تأمین عدالت، ازهیچ تلاش دریغ نخواهیم کرد. توانایی، ظرفیت، تعهد، تجربه، شایسته سالاری، عدم تبعیض و شفافیت در کار از اولویت‌های کاری ما باقی خواهد ماند.


نشست پیگیری اجراآت، مبنی بر سفارشات کمیتۀ نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری (MEC)

این نشست با حضور وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری، محمد ناصر همت رئیس منابع بشری و شاه محمد خپلواک رئیس اطلاعات و ارتباط عامۀ لوی څارنوالی، شفیع داوودی مسؤول هماهنگی کمیتۀ یاد شده و برخی دیگر از کارکنان بخش های مختلف لوی څارنوالی، امروز چهارشنبه، ششم جدی راه اندازی شد.

این نشست در مورد پیگیری اجراآت مبنی بر گزارش ویژۀ آسیب شناسی در لوی څارنوالی که در ماه سرطان سال روان خورشیدی از سوی "کمیتۀ مستقل مشترک مبارزه با فساد اداری" نشر شده بود، برگزار شد.

کمیتۀ یاد شده 52 شاخص را به منظور اصلاحات، برای لوی څارنوالی پیشنهاد کرده است که از این میان 16 مورد آن، مربوط به معاونت مالی و اداری این اداره می باشد.

معاونت مالی و اداری لوی څارنوالی روی شاخص هایی که مربوط آن می شود، کار های عملی یی انجام داده است.

وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری در این نشست بر اجراآت جدی، 16 شاخص مربوط این معاونت تأکید کرد. آقای ارغون افزود که ریاست های تحت اثر این معاونت باید در مورد شاخص هایی که مربوط آنان می شود، به گونۀ جدی اجراآت کرده و آن ها را پیگیری کنند. 

در همین حال محمدناصر همت رئیس منابع بشری از اجراآت جدی این ریاست سخن گفت. وی افزود: " حدود 300 تن کار کنان ریاست های مرکزی لوی څارنوالی درج دیتابیس و حاضری برقی شده اند."

به گفتۀ آقای همت، با در نظرداشت مسایل مالی و تخنیکی، بخش های مرکزی این اداره مشمول دیتابیس حاضری برقی شده و تا پایان سال 1398 کارکنان لوی څارنوالی در سراسر کشور مشمول این سیستم خواهند شد.

وی از ترتیب طرزالعمل استخدام در بخش های مسلکی (څارنوالان) این اداره خبر داد که در آیندۀ نزدیک تکمیل خواهد شد.

اجراآت در عرصۀ پروسۀ CBR از موارد دیگری بود که آقای همت از آن یاد آوری کرد. به گفتۀ وی، از 25 بستی که از سوی لوی څارنوالی، به این پروسه معرفی شده بود، 23 بست آن به اعلان رفته و از این میان در "هفت بست" آن، افراد واجد شرایط استخدام شده و کار خویش را آغاز کرده اند.

از سوی دیگر شاه محمدخپلواک رئیس اطلاعات و ارتباط عامه از اجراآت عملی در مورد شاخصی که مربوط به این ریاست می شود نیز خبر داد. آقای خپلواک افزود که جلسه های متعددی را با ریاست تنفیذ احکام و همکاران JSSP در این مورد برگزار کرده است و قرار است به زودی، تعداد قضایای فیصله شده از سوی محاکم و اجراآت لوی څارنوالی در قبال این قضایا، از طریق وب سایت رسمی این اداره به نشر برسد.

مسؤولان ریاست های مالی و اداری و پلان و ارتباط خارجۀ لوی څارنوالی نیز از اجراآت در بخش های مختلف که در گزارش (MEC) آمده است سخن گفتند. طرزالعمل ها برای نیاز سنجی اعمار ساختمان ها در ولایات و ولسوالی ها و مسایل اداری از مواردی بود که از آن یاد آوری شد. به گفتۀ آنان کار روی طرزالعمل سفر خرچ ( مصارف څارنوالان که از مرکز به ولایات یا از ولایات به ولسوالی ها) می روند، نیز به زودی نهایی می شود.

ایجاد مرکز معلومات برای دسترسی مردم به اطلاعات در مورد دوسیه ها موضوع دیگری بود که در این نشست مطرح شد. در این بخش، مرکز پاسخ یا معلومات دهی تیلفونی نیز ایجاد خواهد شد تا مردم در اسرع وقت به اطلاعات مورد نیاز شان دست یابند.

به گفتۀ آنان، کار ساخت تعمیر مرکز معلومات دهی یا پذیرش و پاسخ دهی تیلفونی، برای شهروندان تکمیل شده و در آیندۀ نزدیک به بهره برداری سپرده می شود.

 

این در حالی است که بعضی از شاخص های یاده شده را لوی څارنوالی با اداره های دیگر به گونۀ مشترک انجام خواهند داد.


۲۵ عراده موتر از سوی لوی څارنوالی به بخش های مرکزی و ولایتی این اداره توزیع شد

لوی څارنوالی به منظور از میان برداشتن مشکلات ترانسپورتی بخش های مرکزی و ولایتی این اداره ۲۲ عراده موتر نوع کرولا و ۳ عراده موتر نوع هایلکس را در تاریخ ۲۸ قوس سال روان خورشیدی به بخش های مربوط توزیع کرد.

مراسم توزیع وسایط یاد شده با حضور وحید الدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری و شمار دیگر از رؤسای مرکزی این اداره برگزار شد.

آقای ارغون گفت که ارزش مجموعی این وسایط 52 میلیون و 851 هزار افغانی می شود.

آقای ارغون افزود:" با استفاده از وسایط یاد شده نزدیک به 80 در صد مشکلات ترانسپورتی این اداره حل خواهد شد."

نامبرده یادآور شد که لوی څارنوالی در نظر دارد تا به منظور سهولت کاری کارکنان این اداره، در سال مالی ۱۳۹۷، ۲۳ عراده موتر کرولا و دو عراده امبولانس را خریداری نمایند  و با خرید این وسایط مشکلات ترانسپورتی بخش های مرکزی و ولایتی لوی څارنوالی حل خواهد شد.

آقای ارغون به راننده‎گان هدایت داد تا از وسایط یاد شده با احتیاط استفاده کنند.

 

قابل یادآوری است که در حال حاضر در بخش مرکزی لوی څارنوالی از ۸۳ عراده موتر استفاده می شود و هر بخش ولایتی این اداره از یک تا سه عراده موتر در اختیار دارند.


سیمینار پلان استراتیژیک در لوی څارنوالی آغاز شد

سیمنیار چهار روزه پلان استراتیژیک با حمایت اتحادیۀ اروپا در تاریخ اول ماه عقرب سال روان خورشیدی در لوی څارنوالی آغاز شد.

در مراسم افتتاح این سیمینار  وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوالی در امور مالی و اداری، «اید واردو» نماینده برنامه های اتحادیه اروپا، «شان دیولن» مشاور تخنیکی لوی څارنوالی در تدوین استراتیژی، رؤسای څارنوالی های استیناف ولایت های بلخ، کندز، ننگرهار،هرات و بعضی دیگر از ولایت های کشور اشتراک کرده بودند.

در آغاز این برنامه وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوالی در امور مالی و اداری گفت که لوی څارنوالی برای تدوین پلان استراتیژیک جدید پنج ساله یک کمیته را موظف ساخته است.

نامبرده افزود که اتحادیه اروپا در افغانستان لوی څارنوالی را در بخش تخنیکی این استراتیژی کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر «اید واردو» نماینده برنامه های اتحادیه اروپا گفت:" ما در افغانستان برنامه های گوناگون اصلاحاتی را در نظر داریم."

نامبرده افزود که کارکرد های لوی څارنوالی در زمینه تطبیق عدالت، چشمگیر هست و ما از برنامه های اصلاحاتی در این اداره حمایت می کنیم.

در همین حال شان دیولن مشارو تخنیکی لوی څارنوالی در تدوین استراتیژی  گفت:" هدف از برگزاری این سیمینار، تدوین پلان استراتیژی پنج ساله لوی څانوالی دانسته می شود."

قابل یادآوری است که رؤسا څارنوالی های استیناف ولایت یاد شده پس از این سیمینار چهار روزه، برنامه های مشابه را در ولایت مربوط به راه می اندازند. پس از ارزیابی ۱۶ شاخص وضع شده برای استراتیژی جدید لوی څارنوالی نتایج خویش را به منظور تحلیل و ارزیابی به مرکز می فرستند و سپس به منظور تصویب به جلسه شورا عالی لوی څارنوالی پیشکش خواهد شد.

 

قرار است پروسه تدوین پلان استراتیژیک جدید پنج ساله لوی څارنولی در جریان ماه عقرب سال روان خورشیدی به پایان برسد.


دفتر کاری څارنوالی امنیت ملی به بهره برداری سپرده شد

۱۸ دفتر کاری څارنوالی امنیت ملی که کار ساخت و ساز آن به تاریخ ۲۶ میزان سال روان خورشیدی به کمک مالی سفارت بریتانیا به پایان رسیده بود، به بهره برداری سپرده شد. ساخت این دفاتر در حدود ۳۰۰ هزار دالر امریکایی  هزینه برداشته است.

در افتتاح این دفاتر وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوالی در امور مالی و اداری، شمس الله احمدزی رییس څارنوالی امنیت ملی، نماینده سفارت بریتانیا و برخی از رؤسای دیگر نیز اشتراک کرده بودند.

در این برنامه ، وحیدالدین ارغون با تشکر از حمایت مالی کشور بریتانیا در تأسیس این دفاتر یادآور شد که لوی څارنوالی در امر مبارزه با فساد اداری اراده قاطع دارد و برای از بین بردن این پدیده شوم مبارزه جدی را آغاز نموده است.

نامبرده اضافه کرد که در تشکیل این اداره به افزایش شمار کارکنان زن نیز توجه جدی صورت گرفته است.

از سوی دیگر شمس الله احمدزی رییس څارنوالی امنیت ملی از تأسیس دفاتر کاری یاد شده اظهار خرسندی کرده افزود:"این دفاتر می تواند در تنظیم کارها، څارنوالان این اداره را کمک کند."

در همین حال نماینده سفارت بریتانیا از همکاری های بیشتر با این اداره خبر داد و تأکید کرد که در این زمینه کمک های بیشتر خواهد کرد.


 جلسۀ طرح دفاع بودجۀ سال 1397 در لوی څارنوالی برگزار شد

این جلسه تحت ریاست وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری، محمد ناصر همت رییس منابع بشری و دیگر کارکنان بخش بودجه از ریاست های مرکزی لوی څارنوالی، روز چهار شنبه 29 سنبله سال روان خورشیدی در تالار جلسات معاونیت مالی و اداری لوی څارنوالی راه اندازی شد.

در این جلسه روی دلایل چگونگی مصرف و عدم مصرف بودجۀ سال 1396 هجری خورشیدی و پلان دفاع بودجۀ سال 1397 لوی څارنوالی بحث شد.

وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری گفت: " هدف لوی څارنوالی، تنها مصرف بودجه نیست؛ بلکه این اداره نتیجه و کیفیت کار را مهم می داند."

به باور آقای ارغون مدیریت زمان یکی از عناصر اساسی پیشرفت در یک اداره می باشد. وی افزود که باید برنامۀ دقیق و جامع تر از سال های گذشته برای مصرف بودجۀ سال 1397 هجری خورشیدی در نظر گرفته شود.

در این جلسه از دست آورد ها و اجراآت ریاست های مسلکی لوی څارنوالی نیز به گونۀ مفصل بحث شد.

در اخیر این برنامه طرح دفاع بودجه برای سال پیش رو از سوی یک تن از مشاوران بخش پلان و پالیسی لوی څارنوالی طی یک پرزنتیشن برای اشتراک کنندگان، ارایه شد.


نشست معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری با منسوبان قوماندانی امنیه ولایت تخار

شست معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری با منسوبان قوماندانی امنیه ولایت تخار وحیدالدین ارغون معان لوی څارنوال در امور مالی و اداری در ادامه نشست هایش با ارگان های مختلف ولایت تخار، با فرمانده امینه و دیگر منسوبان امنیتی این ولایت نیز دیدار کرد.

معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری در نشست با مسوولان امنیتی ولایت تخار روی موضوعات مختلف بحث کردند. مکلفیت های پولیس به خاطر همکاری با ریاست څارنوالی ولایت تخار به منظور گرفتاری مظنونان و متهمان یکی از موضوعات مهم این بحث بود.

در این نشست در مورد تامین امنیت ریاست څارنوالی استیناف این ولایت نیز بحث شد. قوماندان امنیه تخار از هماهنگی و همکاری میان این دو نهاد اطمینان داد.


معاون لوی څارنوال با ریاست امور زنان ولایت تخار دیدار کرد

معاون لوی څارنوال با ریاست امور زنان ولایت تخار دیدار کرد وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری در ادامه دید و بازدید هایش از اداره های مختلف ولایت تخار، با ریاست امور زنان و دیگر کارکنان زن در این ولایت نیز دیدار کرد. معاون لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست در مورد جایگاه و حقوق زن صحبت کرد.

وی افزود که تعلیم و تحصیل بانوان باید در یک فضای عاری از خشونت و در فضای اعتماد خانواده ها و مصونیت کامل انجام شود. آقای ارغون اضافه کرد که رهبری لوی څارنوالی کشور، به گونۀ جدی از حقوق و جایگاه زن در اجتماع دفاع می کند و خواهان گسترش سهم زنان در اداره های دولتی است. از سوی دیگر سرپرست ریاست امور زنان ولایت تخار از کارکرد څارنوالان ابراز رضایت کرده گفت: " به قضایای خشونت علیه زنان در تخار، رسیده گی درست می شود. څارنوالان در جلسات ماهوار ریاست امور زنان نیز سهم فعال دارند." این هیأت لوی څارنوالی به خاطر نظارت و ارزیابی کارکرد بخش های عدلی و قضایی و هماهنگی این نهاد ها با دیگر ارگان های دولتی به ولایت های شمال کشور سفر کرده اند. از سویی هم لوی څارنوالی مصمم است تا در راستای حفظ شیرازۀ خانواده ها و دفاع از حقوق زنان با جدیت و قاطعیت گام های عملی برداشته شود.


هیأت لوی څارنوالی با مسوولان شورای ولایتی تخار دیدار کرد

هیأت لوی څارنوالی با مسوولان شورای ولایتی تخار دیدار کرد وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری که در راس یک هیأت، در یک سفر نظارتی به شمال رفته است، با رییس و اعضای شورای ولایتی ولایت تخار دیدار کرد. در این نشست معاون لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان، اهداف سفر این هیأت به شمال کشور را بیان کرد.

رییس شورای ولایتی تخار از همکاری و هماهنگی همه جانبۀ این نهاد مردمی با ریاست څارنوالی استیناف ولایت تخار ابراز رضایت و خوش بینی کرد. وکلای شورای ولایتی نیز از همکاری شان در راستای تامین عدالت، حاکمیت قانون و مبارزه با فساد اداری اطمینان دادند.


بازدید معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری از زندان ولایت تخار

بازدید معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری از زندان ولایت تخار وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری و هیأت همراه شان در ادامه سفر به ولایت های شمال کشور، از زندان مردانه و زنانه این ولایت دیدن کرد.

آقای ارغون پس بازدید و بررسی وضعیت زندانیان به مسوولان آن هدایت داد که در اجرایی شدن رخصتی های زندانیان واجد شرایط مطابق قانون گام های جدی عملی بردارند.

همچنان وی افزود که فرامین ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، مبنی بر عفو و تخفیف مجازات محبوسین به گونه جدی عملی و تطبیق شود.


تاکید معاون لوی څارنوال، بر قانونیت در اجراآت و فساد زدایی

تاکید معاون لوی څارنوال، بر قانونیت در اجراآت و فساد زدایی مسألۀ که څارنیار وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری در نشست با کارکنان بخش های مختلف څارنوالی استیناف ولایت تخار بیان کرد.

آقای ارغون که در راس یک هیأت متشکل از چندین ریاست مرکزی لوی څارنوالی در یک سفر نظارتی به زون شمال کشور سفر کرده است، این بار با مسوولان ریاست څارنوالی ولایت تخار دیدار و گفتگو کرد. معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری در این نشست علاوه بر قانونیت در اجراآت و فساد زدایی، بر مسووليت پذيرى، برخورد مناسب بامراجعه کنند ه گان، مظنونان و متهمان تاكيد جدی کرد. نظارت از اجراآت کارکنان لوی څارنوالی در ولایات به منظورتأمین عدالت و ارایه خدمات بهتر به شهروندان کشور، در حال اجرا می باشد.


معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری و هیأت همراه شان، وارد ولایت تخار شدند

معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری و هیأت همراه شان، وارد ولایت تخار شدند څارنیار وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری و هیأت همراه شان در ادامه سفر به ولایت های شمال کشور، عازم ولایت تخار شدند.

آقای ارغون در دیدار با مقام های ولایت تخار و ریاست څارنوالی استیناف این ولایت، بر ایجاد هماهنگی بیشتر میان این دو اداره تاکید کرد. وی همچنان در دیدار های اش با این دو ادارۀ کلیدی ولایت تخار، از دست آورد های لوی څارنوالی در بخش های مختلف نیز یاد آوری کرد.

از سوی دیگر، محمدفرید ذکی معاون و سرپرست ولایت تخار از کارکرد ریاست څارنوالی استیناف ولایت تخار ابراز رضایت و خوشنودی کرد و تلاش های اخیر رهبری لوی څارنوالی در امر مبارزه با فساد اداری را موثر و ارزنده عنوان کرد. این سفر نظارتی مسوولان لوی حارنوالی در حالی به ولایت های شمال کشور صورت می گیرد که شهروندان کشور از کارکرد های لوی څارنوالی در این اواخر ابراز رضایت می کنند.


دیدار معاون لوی څارنوال با رییس و اعضا جامعه مدنی ولایت بدخشان

څارنیار وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری در ادامه سفرش به ولایت بدخشان با مسوولان جامعه مدنی این ولایت دیدار و گفتگو کردند.

آقای ارغون در این دیدار از نقش فعالانۀ جامعۀ مدنی این ولایت در راستای مبارزه با فساد اداری و تأمین عدالت ستایش کرد و خواهان همکاری بیشتر آن ها در این زمینه ها شد.

از سوی دیگر، اعضای جامعه مدنی بدخشان از کارکرد مسوولان لوی څارنوالی قدردانی کردند. در همین حال یک تن از فعالان مدنی زن در این ولایت، خواستار حمایت و تقویت رهبری لوی څارنوالی از کادر های زنان این ولایت شد.

پس از این آقای ارغون و هیأت همراه شان در این سفر، عازم ولایت تخار خواهند شد.


معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری از څارنوالی استیناف بدخشان دیدن کرد

وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوالی در امور مالی و اداری و هیأت همراه شان از بخش های مختلف ریاست څارنوالی استیناف ولایت بدخشان دیدن کردند.

آقای ارغون در دیدار از څارنوالی ملکی و نظامی این ولایت بر سیستم فاینلگ تاکید جدی کرد و به همین منظور راهنمایی لازم را برای کارکنان این اداره ها بیان داشت.

همچنان در دیدار از اداره ها و کارکنان بخش های مختلف این ریاست مشکلات فرا راه کار آنها را نیز یاداشت کرد و به ریاست څارنوالی استیناف این ولایت هدایت داد تا  به خاطر رفع چالش های موجود اقدام عملی کند.

پس از ولایت بدخشان، این هیأت به چند ولایت دیگر شمال کشور نیز سفر خواهند کرد و اجراآت ادارات مربوط به لوی څارنوالی را بررسی خواهند کرد.


معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری از نقش فعالانۀ علما در امر مبارزه با فساد ستایش کرد

وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری، در ادامه سفر اش به ولایت بدخشان، در کنار بازدید از محبس و ریاست څارنوالی استیناف ولایت بدخشان، با شورای علما و رییس حج اوقاف این ولایت نیز دیدار کرد.

وی بر نقش فعالانۀ علما در امر مبارزه با فساد اداری تاکید کرده گفت: "تبلیغ و آگاهی های علما برای مردم از طریق مساجد و منابر در محو فساد اداری، نقش برازنده ای دارد."

از سوی دیگر رییس حج و اوقاف ولایت بدخشان از کارکرد های لوی څارنوالی به نیکی یاد کرد. وی مبارزۀ فعالانه و تصمیم هایی که از سوی رهبری لوی څارنوالی در امر اصلاحات و مبارزه  با فساد اتخاذ می شود را نیز مورد ستایش قرار داد.


معاون لوی څارنوال و هیأت همراه شان، طی یک سفر نظارتی عازم ولایت های شمال کشور شدند

معاون لوی څارنوال و هیأت همراه شان، طی یک سفر نظارتی عازم ولایت های شمال کشور شدند

څارنیار وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری را در این سفر از ریاست های څارنوالی تفتیش، کنترول مراقبت، تنفیذ احکام، ریاست منابع بشری و مالی و اداری، همراهی می کنند.

آقای ارغون و هیأت همراه شان که نخست در تاریخ 1396/4/31 عازم ولایت بدخشان شده اند با محبوسین ذکور و اناث محبس این ولایت دیدار کردند.

معاون لوی حارنوال ج.ا.ا در جریان دیدار با محبوسین، بر رعایت احکام قوانین مربوط به محبس ها، توقیف خانه ها و سایر اسناد تقنینی تاکید کرد.

وی در همین رابطه گفت: "باید فرامین تقنینی به منظور عفو و تخفیف مجازات در اسرع وقت تطبیق شود، شرایط معیشتی برای محبوسین تامین شود و با آن ها رفتار خوب و قانونی صورت گیرد."

او در ادامه شکایات محبوسین را شنید و به څارنوال تنفیذ احکام هدایت جدی داده گفت: "محبوسین بعد از حاصل کردن برائت از سوی محکمه و تکمیل شدن اسناد و مدارک شان، باید به زود ترین فرصت از تطبیق آن مطمین شوند."

آقای ارغون در دیدار با مدیر محبس این ولایت، روی مشکلات و چالش های موجود و راه های حل آن نیز بحث و گفتگو کردند.

 

هدف از این سفر مسوولان لوی حارنوالی، بررسی اوضاع ارگان‌های عدلی وقضایی در امر مبارزه با فساد اداری می باشد.


دومین جلسه همآهنگی کمیته بودجه داخلی لوی څارنوالی برگزار شد

 این نشست تحت ریاست وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال درامور مالی و اداری  راه اندازی شد. این جلسه  که روز دو شنبه 29 جوزا در دفتر کار معاون مالی و اداری برگزار شده بود، رییس مالی و اداری، کارمندان بخش بودجه و همکاران دفتر JSSP) ) نیز اشتراک داشتند.

 پس از ارزیابی نتایج نشست قبلی، در مورد ترتیب بودجه سال 1397 خورشیدی، به گونه­ ی مفصل بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و  بر تسریع روند کار پروژه های انکشافی لوی څارنوالی تأکید کرد و گفت:" پروسۀ داوطلبی پروژه های انکشافی لوی څارنوالی به خاطر شفاف سازی و کیفیت کار، باید از طریق و بسایت و جریده های مختلف و معتبر انجام شود."

 به باورآقای ارغون، بخش تدارکات ریاست مالی و اداری از شعبه های مهم این ریاست می باشد. کارکنان این بخش باید قانون تدارکات را به صورت دقیق مطالعه و مطابق آن اجرای وظیفه کنند.

 همآهنگی با واحد های دومی لوی څارنوالی مسأله دیگری بود که معاون مالی و اداری بر آن تأکید کرد. او در ادامه علاوه کرد:" هماهنگی و همکاری خوب در ساختن برنامه های توسعه یی با همکاران ولایتی  می تواند از کسر بودجه جلوگیری کند."

 سید فرید حسنیار رییس مالی و اداری لوی څارنوالی از شفافیت کامل  پروژه ها در لوی څارنوالی اطمینان داد و گفت: "تمام پروژه های که برای داوطلبی گذاشته می شود، مطابق شرط نامه های معیاری و تایید شده ارگان های ذیربط دولتی می باشد، به شرکت ها واگذار می شود." وی همچنان از شفافیت کامل این پروژه ها نیز خبر داد.

 از سوی دیگر خلیل الرحمن رحمانی آمر تدارکات لوی څارنوالی از پیشرفت پروژه های انکشافی این اداره در ولایات و ولسوالی های کابل خبر داده گفت:" کار های مقدماتی پنج پروژۀ ولایتی به اتمام رسیده و به زودی به داو طلبی گذاشته خواهد شد."

 به گفته وی، پروژه های اعمار ساختمان در پنج ولسوالی کابل در مراحل نهایی قرار دارد که دو پروژۀ آن کاملا نهایی شده و در آینده نزدیک در اختیار لوی څارنوالی قرار خواهد گرفت.

 در همین حال در مورد پیوستن لوی څارنوالی به کانالایزسیون(سیستم فاضلاب) نیز بحث شد. قرار است تا سال آینده این سیستم در این داره فعال شود. به گفته­ ی مسوولان، از این طریق میتوان پنج هزار متر مکعب آب، برای آبیاری به دست آورد.

 در پایان این جلسه یک تن از همکاران بخش (JSSP) در لوی څارنوالی، پیشکش متحدالمال شماره اول سال 1397 مالی را به صورت مفصل به همکاران بخش بودجه تشریح کرد.


جلسه‌ی ماهانه معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری با ریاست پلان و پالیسی برگزار شد

 این نشست امروز شنبه، 20 جوزا با حضور وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و ادرای، عبدالله ابراهیم خیل رییس پلان و پالیسی لوی څارنوالی و دیگر کارکنان این ریاست برگزارشد.

هدف از این جلسه، ارزیابی و چگونگی برنامه های کاری و همآهنگی میان کارکنان این ریاست با دیگر ریاست ها و پلان گذاری دقیق برای بهبود روند کاری خوانده شد.

به همین منظور آقای ارغون اضافه کرد که پس از این کارکنان هر ریاست باید پلان هفته وار، ماهوار، ربع وار و سالانه بسازند و به سلسله مراتب به کارکنان مافوق خویش پیشکش کنند. از سوی دیگر فعالیت های هر شخص باید به صورت دقیق  و مطابق لایحه وظایف انجام شود.

مطالعه پلان پنج ساله لوی څارنوالی، از سوی کارکنان این ریاست موضوع دیگر بود که معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری بر آن تاکید کرد.

از چندی بدینسو معاونت مالی و اداری، نشست های ماهانه با ریاست های تحت اثر این معاونت را  برگزار می کند. در این نشست ها برنامه های کاری، پیشرفت های کار و گزارش گیری به منظور بهبود امور اداری، مورد ارزیابی قرار می گیرد.


برنامه های عملی تقویت آگاهی دهی عامه  لوی څارنوالی باید آغاز شود

مسأله که در نشست تقویت آگاهی دهی عامه لوی څارنوالی مطرح شد. این نشست امروز یک شنبه 24 حمل، تحت ریاست وحیدالدین ارغون معاون مالی و اداری، با حضور رییس اطلاعات و ارتباط عامه، مشاور امور بین المللی، سخنگوی لوی څارنوالی و مسوول مطبوعاتی مرکز عدلی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد. در این جلسه، طرح های ارایه شده برای تقویت امور نشراتی و آگاهی دهی مورد بحث قرار گرفت.

وحیدالدین ارغون معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، بر کیفیت کار ریاست اطلاعات و ارتباط عامه تأکید کرد. به باور وی برای بهبود برنامه های آگاهی دهی و نشراتی باید از امکانات موجود بگونۀ مؤثر استفاده شود.

از سوی دیگر، ارتقای ریاست اطلاعات و ارتباط عامه به بست اول، پیشنهاد دیگری بود که در این نشست مطرح شد. بر بنیاد این پیشنهاد، بست سخنگوی مشمول تشکیل ریاست اطلاعات و ارتباط عامه خواهد بود. لایحه وظایف هر دوبست تعریف و بخاطر طی مراحل قانونی به کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی فرستاده شود.

این در حالی است که بست سخنگوی در تشکیل لوی څارنوالی وجود ندارد. سخنگوی این اداره بگونه خدمتی در این سِمت فعالیت می کند.

سهل سازی روند آگاهی دهی با ساختن استدیو، طرح دیگری در این جلسه بود که یاد آوری شد. به باور جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی، موجودیت استدیو در لوی څارنوالی، می تواند در بهبود روند آگاهی دهی عامه کمک کند. در همین حال، ساختن آدرس برقی مشخص در هر ولایت برای شریک سازی اطلاعات با ادارۀ مرکزی در مواقع نیاز، نیز از مواردی بود که بر آن تأکید شد.


نشست کمیته بودجه لوی څارنوالی برگزار شد

این نشست تحت ریاست وحیدالدین ارغون  معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، روز دو شنبه 27 حمل، برگزار شد.

هدف این جلسه، هماهنگی میان شعبات ذیربط غرض بهبود کاری و بلند بردن مصرف بودجه اداره لوی څارنوالی برای سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی و پلان گزاری موثر برای سال ۱۳۹۷ خورشیدی خوانده شد.

وحیدالدین ارغون معاون مالی و اداری لوی څارنوالی از بروز شدن سیستم ارتباطی صحبت کرد و گفت: "اشخاصی که در بخش گزارش دهی به دیگر اداراه ها کار می کنند باید مجهز و آشنا با تکنالوژی روز باشند."

به خاطر ساختن پلان  بهتر از قبل و مصرف بودجه در این نشست تاکید جدی شد. در این جلسه یک تن ذریعه مکتوب رسمی به تمام اداره ها به حیث شخص ارتباطی معرفی شد تا به زود ترین فرصت گزارش ها را به اداره های مربوط ارسال و دریافت کند. این عمل روند کار اداره څارنوالی را سرعت می بخشد.

در همین حال محمدفرید حسنیار رییس مالی و اداری لوی څارنوالی گفت که روند پلان تدارکاتی در داخل اداره تسریع بخشیده شود. از پیشرفت و عدم پیشرفت پروژه ها نیز به خاطر مصرف بودجه، نظارت و گزارش دهی شود.

انتقال تجربه و دانش حرفه یی به همکاران مسأله دیگری بود که در این شست مطرح شد. مدیران بخش بودجه باید به گونه مستقیم بایکی از همکارانش در انتقال تجارب کمک کند تا در نبود وی روند کار بودجه به سکتگی مواجه نشود.

بلند بردن ظرفیت های کاری و مسلکی در ولایات و استفاده از تکنالوژی روز از موضوعات مهم دیگر بود که بر آن تاکید شد.  

همچنان در این نشست، روی هماهنگی با وزارت انکشاف شهری غرض پیگیری پروژه های انکشافی، به منظور مصرف بودجه بحث شد و بر آن تاکید جدی صورت گرفت.

 

 

اولین جلسه ماهانه ی معاونت مالی و اداری با ریاست اطلاعات و ارتباط عامه برگزار شد

این نشست امروز دو شنبه 28 حمل با حضور وحیدالدین ارغون معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، شاه محمد خپلواک رییس اطلاعات و ارتباط عامه و کارکنان این ریاست راه اندازی شد. این جلسه به منظور بهبود امور نشراتی و آگاهی دهی عامه دایر شد.

لایحه وظایف، برنامه های کاری و باز نگری نحوۀ  فعالیت های ریاست اطلاعات و ارتباط عامه از موضوعات مهمی بود که در این نشست به بررسی گرفته شد. به باور معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، آگاهی دهی عامه از مکلفیت های مهم این ریاست می باشد. توسعه برنامه های آگاهی دهی، نظارت از رسانه ها، بهبود کیفیت نشرات چاپی، الکترونیکی و کتابخانه از مسایلی مهمی بود که آقای ارغون بر آن تأکید نمود. وی افزود: "طرزالعمل نشراتی لوی څارنوالی به زودی در شورای عالی لوی څارنوالی مطرح خواهد شد. پس از تأیید طرزالعمل از سوی شورای عالی، اجرایی خواهد بود. این طرزالعمل می تواند در بهبود برنامه های رسانه ی لوی څارنوالی، کمک کند."

دراین نشست آقای خپلواک از برنامه ها و کارکرد های ریاست اطلاعات و ارتباط عامه یاد دهانی کرد. برنامه های کاری، تنظیم کار های نشراتی و ارتباطی، و برنامه های جدید این ریاست، از موضوعات مهمی بود که از سوی رییس اطلاعات و ارتباط عامه یاد آوری شد. به گفته وی، این ریاست برنامه های برای آگاهی دهی روی دست دارد. وی علاوه کرد:"ریاست اطلاعات و ارتباط عامه،  چاپ بروشور، بیلبورد و برنامه های تبلیغاتی کوتاه تلویزیونی و رادیویی را روی دست دارد. طرح این برنامه ها آماده شده و به زودی عملی خواهند شد."

در این نشست، چالش ها و مشکلات این ریاست نیز مورد بررسی قرار گرفت. کمبود کارکن، وسایل تخنیکی و مالی از چالش های مهمی بود که در این جلسه مطرح شد. معاون مالی و اداری وعده سپرد که برای حل این مشکلات تلاش می کند. او در ادامه گفت:" بست های خالی ریاست اطلاعات و ارتباط عامه به زودی اعلان گذاشته می شوند. کارکنان واجد شرایط که هنوز مشمول سیستم جدید رتب و معاش نشده اند، وارد سیستم خواهند شد. با اجرایی شدن این امر، از یک سو معاش کارکنان بلند می رود و از سوی دیگر می توانیم ظرفیت های خوب را جذب کنیم."

قرار است پس از این معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، نشست های ماهانه را با ریاست های زیر اثر این معاونت، راه اندازی کند.