ریاست جندر

برای معلومات در مورد ریاست جندر به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://ago.gov.af/Content/Media/Documents/GenderDirectorate511201711243983553325325.pdf


لیدا حیدری، به عنوان رئیس جندر لوی څارنوالی معرفی شد

بانو لیدا حیدری، بنابر پیشنهاد رهبری لوی څارنوالی و حکم شماره ۵۸۸ تاریخ ۲۷/۹/۱۳۹۶ رییس جمهوری کشور، امروز سه‎شنبه پنجم جدی سال روان خورشیدی، به عنوان رییس جندر اداره لوی څارنوالی، معرفی شد.

برنامهیی به همین منظور، با حضور وحید الدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری، سینا شنا منصور معاون لوی څارنوال در امور مبارزه با خشونت علیه زنان، تخلفات اطفال و رعایت حقوق بشر، برخی از رؤسا و دیگر از کارکنان لوی څارنوالی، در تعمیر این اداره واقع شهرنو برگزار شد.

وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری در این برنامه گفت:" رهبری لوی څارنوالی، برای شناسایی ظرفیت های بهتر، افراد واجد شرایط را از طریق پروسۀ (CBR)  در بست های کلیدی این اداره جذب می کند."

قابل ذکر است بانو لیدا حیدری نیز از طریق همین پروسه (CBR) به ریاست جندر لوی څارنوالی راه یافته است.

آقای ارغون افزایش کارکنان زن در لوی څارنوالی را از دست آورد های مهم ریاست جندر از زمان تأسیس آن عنوان کرد و افزود:" پس از تأسیس ریاست جندر در لوی څارنوالی، شمار کارکنان زن در این اداره از 7 درصد به 23 درصد افزایش یافته است.

وی همچنان افزود که آمریت های مبارزه با خشونت علیه زنان در 34 ولایت افغانستان فعال است و برنامه های گستردۀ دیگری نیز در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان در لوی څارنوالی روی دست است.

معاون لوی څارنوالی در امور مالی و اداری با اشاره به رییس جندر گفت که با اجرایی کردن برنامه های وسیع و هدفمند این ریاست، باید شمار کارکنان زن در این اداره به 30  درصد افزایش یابد.

ارتقاء ظرفیت کارکنان زن در این اداره از موارد مهم دیگری بود که آقای ارغون به آن اشاره کرد. وی  گفت که لوی څارنوالی برای ارتقاء ظرفیت کارکنان زن، برنامه های آموزشی گوناگونی را در جریان سال روان برگزار کرده است و شماری از آنان را نیز به این منظور،  بخاطر تحصیل در مقطع دوره لیسانس، به پوهنتون ها معرفی کرده است.

 

در همین حال بانو لیدا حیدری رئیس جدید جندر لوی څارنوالی، با ابراز تشکر از اعتماد رئیس جمهوری کشور و رهبری لوی څارنوالی، تعهد سپرد که با کمال صداقت و ایمان داری، تمام توان خود را برای پیشبرد بهتر امور کاری در این اداره به کار خواهد گرفت.


جلسۀ آمریت جندر لوی څارنوالی با آمریت جندر ستره محکمه

این نشست با حضور نرگس نعیمی، آمر ریاست جندر لوی څارنوالی با آمر بخش جندر ستره محکمه و مسؤولان بخش جندر بعضی از وزارت های دیگر، روز شنبه 25 قوس سال روان خورشیدی برگزار شد.

هدف از برگزاری این نشست، تبادل تجارب، هماهنگی بیشتر میان این نهاد ها، افزایش سهم زنان در اداره های دولتی و بلند بردن ظرفیت کارکنان زن در این اداره ها، خوانده شد.


۱۴ تن از بانوان به عنوان کار آموز، به لوی څارنوالی معرفی شدند

این بانوان کار آموز از سوی پروژۀ پروموت (زنان در حکومت، ادارۀ انکشافی بین المللی ایالات متحدۀ آمریکا) به منظور آموزش کار های عملی روز شنبه 13 عقرب سال روان خورشیدی از طریق ریاست جندر، معرفی گردیدند.

از این میان هفت آنان در ریاست څارنوالی اختصاصی مبارزه با خشونت علیه زنان و هفت دیگر در ریاست څارنوالی استیناف زون غرب کابل، به شکل آموزشی کار خواهند کرد.

 این زنان سه ماه آموزش خواهند دید و پس از آن توقع می رود که جنبۀ عملی و تیوریکی کار های مسلکی را فراگرفته و بر اساس ظرفیت و توانایی شان مصدر خدمت به مردم، به ویژه زنان شوند.


مبارزه با خشونت، تأمین امنیت را در پی خواهد داشت

مسأله که لوی څارنوال افغانستان در برنامه گرامیداشت از هشت مارچ - روز جهانی زن-  بیان کرد. این برنامه امروز 21 حوت سال روان، در تالار انستیتوت آموزش های مسلکی لوی څارنوالی راه اندازی شد.  څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوالی کشور، معاونان، برخی از رؤسای مرکزی و کارکنان زن در لوی څارنوالی از اشتراک کننده های این برنامه بودند.

لوی څارنوال کشور، ریشه احترام به زنان را در فرهنگ و اعتقادات مردم افغانستان دانست. به باور وی جایگاه و عزت  زنان در در فرهنگ اسلامی ما وجود دارد.

وی با اشاره به اشتراک کننده ها گفت: "بستر مناسب برای دفاع از حقوق زنان، در قانون اساسی افعانستان و تعهدات بین المللی وجود دارد. از این زمینه ها باید برای ایجاد جامعه متوازن، استفاده درست شود."

به گفتۀ آقای حمیدی، خشونت، فقر، تبعیض و فساد اداری از مشکلات مهم مردم افغانستان می باشند. وی یکی از دلایل این چالش ها را در حاشیه بودن زنان می داند. به باور وی، به نیم نفوس افغانستان توجه صورت نگرفته است. او در این مورد گفت: "صلح و امنیت زمانی تأمین می شود که تبعیض از بین برود. فرصت شغلی مناسب برای زنان و مردان ایجاد شود."

به باور لوی څارنوال، مبارزه با تبعیض سبب از بین بردن خشونت می شود. باید تلاش شود، خشونت از خانواده ها ریشه کن گردد. خشونت در جامعه از خانواده ها آغاز می شود.

مبارزه با فساد اداری از مسایل مهم دیگری بود که لوی څارنوال کشور به آن اشاره کرد. به گفتۀ وی برای مبارزه با فساد اداری، باید سهم زنان در اداره های دولتی بلند برود. اینگونه می توان اداره ها را برای خدمتگزاری به مردم آماده کرد.

دیدگاه لوی څارنوالی در مورد زنان، مسأله دیگری بود که آقای حمیدی به آن اشاره کرد.  به قول وی، لوی څارنوالی تلاش دارد، اصل نمایندگی را با رفع تبعیض و سهیم ساختن رنان در این اداره، ایجاد کند. وی علاوه کرد: "این تلاش ها از یکسال گذشته بدینسو ادامه دارد. لوی څارنوالی برای فراهم سازی زمینه های آموزش و ظرفیت سازی علمی  خودش را مکلف میداند. ما در زمینه مشارکت زنان، ایجاد زمینه های پیشرفت بانوان و فرصت های مساوی آموزش را برای مردان و زنان تلاش می کنیم."

دسترسی زنان به عدالت نیز از مسایل بود که آقای حمیدی بر آن تأکید کرد. به گفته وی تلاش ها  برای ایجاد تشکیلات مناسب و ظرفیت سازی بخاطر دسترسی به عدالت جریان دارد. او ادامه داد"با قضایای خشونت، جدی و قاطع برخورد خواهیم کرد. نتیجه کار روی پرونده های خشونت علیه زنان که از سوی های لوی څارنوالی بررسی شده است، بزودی با مردم شریک می شود."

پروین رحیمی رییس عمومی څارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زنان، تخلفات اطفال و حمایت از حقوق بشر، ایجاد معاونت منع خشونت علیه زنان  را گام مهمی در راستای دفاع از حقوق زنان دانست و گفت: "لوی څارنوالی نه تنها برای زنان که در اداره ها می کنند بلکه برای زنان که در کنج خانه ها وبی خبر از این روز هستند، مبارزه جدی را برای دفاع از حقوق آنان آغاز کرده است."

بانو رحیمی، امضای تفاهمنامه با برخی از وزارت ها بخاطر منع خشونت علیه زنان و فراهم سازی زمینه آموزش 242 تن خانم در لوی څارنوالی را از کار های مهم در راستای مسلکی سازی و سهیم ساختن زنان در این اداره خواند.

به گفتۀ بانو رحیمی، در حال حاضر څارنوالی های منع خشونت علیه زنان در 23 ولایت کشور بگونه عملی کار میکنند.

لوی څارنوالی افغانستان هر سال،  8مارچ، روز جهانی زن را گرامی میدارد. این در حالیست که کارکنان زن با شرایط نا مساعد امنیتی، در بخش های مختلف لوی څارنوالی مشمول مرکز و ولایات اجرای وظیفه می کنند.